Zeytin Hasadı - Sezon boyunca


 

Bafa 'da Zeytin Hasadı

Bafa Gölünün kuzey yakasında Kapıkırı köyü ile iç içe antik Herakleia kentinde. Herkül'e adanmış topraklarda 2500 yıllık serüvene katılmaya hazır mısınız?

Atina'ya adını veren, bütün kutsal kitaplarda yer alan, kimine göre hayat ağacı, kimine göre ölümsüz ağaç zeytin ağacını ne kadar tanıyorsunuz?

Efsanelere göre yeryüzünün ilk ağacı zeytin insanlığı kurtaran ağaçlardan birisidir. Yiyecek olarak, yakacak olarak, ilaç olarak ve bundan başka sayısız şekilde kullanılır zeytin. Ama günümüzde birçoğumuz bu bilgileri kullanmıyoruz. Eğer zeytinin bu unutulan özelliklerini yeniden öğrenmek ve organik zeytinyağı hasadımıza katılmak isterseniz sizleri Bafa Gölü'nün kıyısında ikin bin yıllık Endymion kutsal alanının yanı başındaki zeytinliğimize davet ediyoruz.

 

PROGRAMIMIZDA NELER VAR ?

1. Gün: Cuma akşam Milas-Bodrum Havalimanı'nda sizleri karşılıyoruz Saat 20:00'de . Sonrasında 20:30 'da Çalışmaları ve konaklamayı yapacağımız Agora Pansiyon'a kısa bir transfer.

Artık Herakles'e (Herkül) adanmış toraklardayız, Latmos Herakleiasında. Sizler için özel olarak hazırlanmış zeytinyağlı yemekler menüsü sonrası şömine başında bölgedeki zeytincilik ve sürdürülebilir tarım üzerine sohbet ediyoruz. Dileyen misafirler ile gecenin sonunda kısa bir yürüyüşle Endymion sunağına gidiyoruz. Hem Ay Tanrıçası Selene ile çoban Endymion'un hikâyesini yerinde dinlemek için hem de gökyüzündeki yıldızları izlemek için.

2. Gün: Cumartesi sabah erkenden köy kahvaltımızı yapıyoruz. Kahvaltı sonrası kısa bir yürüyüşle ile (15dk) atölye çalışmamız için hasadını yapacağımız zeytin bahçesine gidip yaşları 30 ile 500 arasında değişen zeytin ağaçlarından zeytinlerimizi kendi ellerimizle hasat ediyoruz. Bahçemiz 120 dönüm içinde yaklaşık 4,500 ağaçtan oluşmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığının bölgede yürüttüğü Organik zeytincilik çalışmalarında organik tarım sertifikasına hak kazandık. Organik sertifika no: TR-OT-014-084.2016

Öğle yemeğimizi Bafa Gölü'nün muhteşem manzarası eşliğindeki zeytin bahçesinde yapıyoruz. Odun ateşinde demlenen çayımızı da içtikten sonra topladığımız zeytinleri eşekler ile köye taşıyoruz.

İkinci atölye çalışması için pansiyonumuzun bahçesinde topladığımız zeytinlerden antik taş değirmende en saf haliyle zeytinyağı elde ediyoruz. Biz zeytinleri taş baskıda sıkarken yöresel ozanımız Mehmet Akgün bize Türklerle eşlik ediyor.

Atölye çalışmaları sonrası gün batımı için Athena tapınağına çıkıyoruz.

Akşam yemeği sonrası şömine başında Mehmet dayı ile ege türküleri ve yöresel efsaneler.

3. Gün: Pazar sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra önceden toplanmış zeytinlerden Çekişte (kırma) ve Dilmelik (sofralık zeytin) zeytin yapım atölyesine başlıyoruz. Sonrasında zeytinyağı tadım atölyesine geçiyoruz. Kusursuz yağ nedir, nasıl anlaşılır üzerine bir tadım atölyesi.

Öğle yemeğinde Milas tepsi böreği, ev yapımı ayran ve ev turşusu. Yemek sonrasında kısa bir mola ve ardından son atölyemize doğru araç ile yola çıkıyoruz. Taş baskı, kontüni sistem üretim tiplerinin aşamalarını görüp üreticiler ile sohbet ettikten sonra pansiyon'a dönüş.

Vedalaşmadan önce katılımcılara katılım sertifikası (Artık herkes yamak oldu ) ve 1Lt kusursuz soğuk sıkım organik zeytinyağı, 3 kgr Kırma zeytin, 3 kgr çizme zeytin (atölye çalışmasında kendi yaptıkları zeytinler) 2 kalıp zeytinyağı sabunu.

Saat 17:00'da Milas & Bodrum havalimanına transfer.

Fiyata dahil olan hizmetler:

- Milas & Bodrum havalimanı Agora pansiyon Transfer (Gidiş Dönüş).

- Agora Pansiyonda 2 gece konaklama

- 2 Akşam yemeği, 2 Kahvaltı, 2 öğle yemeği - Tüm sıcak içecekler.

- Zorunlu TURSAB seyahat sigortası****

- Rehberlik Hizmeti

- Tüm Atölye Çalışmaları

- 1lt kusursuz zeytinyağı, 3 kgr Çekişte zeytin, 3 kgr Dilm zeytin, 2 kalıp zeytinyağı sabunu.

- Tüm bahşiş ve ören yeri giriş ücretleri

- Etkinlik süreci boyunca su.

**** Zorunlu TURSAB seyahat sigortası bir sağlık sigortası değildir. Özel sağlık ve tur iptal sigortası için lütfen ofisimiz ile irtibata geçin!

Fiyata Dâhil Olmayan Hizmetler:

-Milas & Bodrum havalimanına Türkiye'nin her yerinden ulaşım

-Tüm şahsi harcamalar

-Yemeklerde alınan tüm içecekler.

KONAKLAMA

Agora pansiyon

SNGLE oda sayısı çok az olduğundan lütfen ofisimiz ile görüşünüz.

Fiyatlandırma

DBL- TWİN Oda'da (2 kişilik oda) kişi başı 1450TL Sinle Oda farkı 200TL 

MİNİMUM 2 MAX 15 KİŞİ İLE GERÇEKLEŞİR

TURUN TARİHLERİ:

01-03 KASIM 2019 TURUMUZ KESİN HAREKETLİDİR

06-08 KASIM 2019

15-17 KASIM 2019 TURUMUZ KESİN HAREKETLİDİR (son 4 kişi)

22-24 KASIM 2019 TURUMUZ KESİN HAREKETLİDİR (son 6 kişi)

29 KASIM - 1 ARALIK 2019

***Size uygun tarihler için bizimle irtibata geçebilirsiniz.*** ***

ÖNEMLİ NOT: İsteyen katılımcılar Cumartesi sabah tura katılım yapabilirler. Bunun için en erken uçuş ile gelip diğer katılımcılarımıza dâhil olmaları gerekmektedir.

Havaalanı transferi ve 1 gecelik konaklama fiyatı için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Aklınızda Bulunsun!

Turumuz bir 'dağ tırmanışı' turu DEĞİLDİR. Daha önce doğada yürüyüş deneyimi olan herkesin katılabileceği bir tur konseptidir. ?

Yürüyüş Botu:Yürüyüşler genelde patikalarda geçeceği için sert tabanlı ve bilekli bot tercih etmelisiniz.

Yağmurluk: Yağmurdan koruyucu ve terinizi dışarı atabilen kumaşlı (Gore-Tex ve benzer markalar) bir mont en konforlusudur. Pahalıdır ama uzun yıllar giyebilirsiniz. Panço vari yağmurluklar su geçirmez ama yürüyüşte terletir ve içerden ıslanırsınız.

Baş: Güneşten koruyucu, güneş gözlüğü ve şapka ya da UV korumalı kumaşlardan üretilmiş aksesuarlar olmazsa olmazlardandır.

Polar: Serin havalarda sizi soğuktan koruyan, hafif az yer kaplayan ve yine çabuk kuruyan bir malzeme olan polar, daha konforlu bir şekilde ısınmanızı sağlayacaktır.

Alt: Islandığında çabuk kuruyan yürüyüş için tasarlanmış pantolonları tercih etmelisiniz. Şort olabilenleri daha iyi olur. Kot pantolon kesinlikle önermiyoruz.

Küçük sırt çantası:Yürüyüş esnasında polar, matara, krem,mayo,şort gibi kıyafet ve malzemelerinizi koyacağınız en az 25 LT kapasiteli sırt çantası. Jansport marka benzeri şehir çantaları ile gelinmesi bel ağrısına neden olabilir

Matara: Pet şişeyi sağlık açısından önermiyoruz ama ilk yürüyüşçüler için en ideali bu. 50 cc lik metal matara da alabilirsiniz.

Tozluk: Yağmurda çamuru, toprak yolda tozu, karda karı, sahilde kumu botunuz'un içinden uzak tutar. Pahalılarından almanıza kısa vadede gerek yoktur.

Baton:Baton kullanmak tecrübe ister. Yürüyüşlerde sırtınızda ağır çanta varsa ve tecrübeli iseniz, sırtınıza binen yükü azaltmak, kollardan aşağıya vermek için gerekli ve yararlıdır. Ama tecrübeniz yoksa size yarardan çok zararı dokunur. Bozuk zemin üstünde yürürken ucunu nereye koyacağınızı düşünerek yürümeniz biraz zor. En iyisi bir elinize ağaç dalı alın ya da batonun tekini kullanın

İlkyardım: Rehberimizde ilkyardım çantası olacak. Sürekli kullandığınız ilaçları yanınıza almayı unutmayın. Bilmemiz gereken bir sağlık sorunu veya alerji olduğunuz her han gibi bir şey varsa lütfen bizimle paylaşın!!!

.


Kapıkırı Köyü, Milas, 48234, Türkiye TEL : 0(252) 543 54 45
Turlarımız