LATMOS’UN ETEKLERİNDE 8000 YILLIK TARİHE YOLCULUK


 

Kişisel tarihinize sıradışı bir not düşmeye var mısınız ?

Bafa Gölü’nün kıyısında yer alan Latmos (Beşparmak) Dağları, Anadolu’nun kutsal dağlarından biriydi. Antik dönemde Karia bölgesinin kuzeybatı ucunda yer alan İonia ile sınırını oluşturan bu dağlar, günümüzde Kuzeyde Aydın, güneyde Muğla illerinin sınırları içerisinde kalmaktadır. Mitolojik hikâyelere ev sahipliği yapmış olan Latmos (Beşparmak) dağının eteklerinde antik çağda körfez olan Bafa Gölünde bölgenin en güzel yürüyüş parkurunda yürüyüp 8 bin yıllık tarihe yolculuğa çıkıyoruz.

Tur Programı;

25 Ekim 2019 Cuma akşam katılımcılar ile Kapıkırı köyünde buluşuyoruz. Bizim için hazırlanan zeytinyağlı, enginarlı dana güveçli akşam yemeği sonrasında şömine başında tanışma ve program hakkında sohbet.

26 Ekim 2019 Cumartesi Sabah Kahvaltı sonrasında araç ile Göktepe'ye transfer. Yol boyu Fıstık çamları ve Latmos'un ilginç kaya oluşumları eşliğinde Göktepeye ulaşıyoruz. Kaya resimleri Latmos'un kuzey tarafında daha yoğun bir şekilde konuşlanmış durumda. Yürüyüşümüzün hemen başlangıcında 3 farklı kaya resmi bizi karşılıyor. (Kavalan, , Bozalan, Göktepe kaya resimleri). Kaya resimleri sonrasında bir süre stabilize yol üzerinde yürüdükten sonra antik taş döşeme yolla buluşuyoruz ve yürüyüşümüz binlerce yıllık antik döşeme yolda ilerliyor. Latmos’un muhteşem manzaraları ve fıstık çamları eşliğinde Karadere kaya resmi’ne doğru ilerlerken yolumuz üzerinde Latmos’un zirvesi Tekerlek tepe manzarası eşliğinde öğle yemeği için piknik yapıyoruz. Mola sonrasında bölgenin en önemli kaya resimlerinden biri olan Karadere mağarasına ulaşıyoruz. Karadere mağarası arazi yapısı sayesinde doğal bir kutsal alan görünümüne sahip. Bu kaya resmi konu, betimsel bütünlük ve bıraktığı büyülü etki yönünden Latmos’ta bulunan diğer kaya resimleri arasında farklı bir yere sahiptir. Sonrasında kamp yapacağımız alan olan Kovanalan mevkiine doğru yola koyuluyoruz.

Kamp alanımızın etrafında yer alan Kovanalan kaya resimlerini gördükten sonra Latmos’un zirvesi tekerlek tepe manzarası eşliğinde dinlenme molası. Kamp alanımız nesillerdir kovanalanda yaşayan Murat Ali Pınarın bahçesinde Mola sonrasında kamp alanında Çadırları hep birlikte kuruyoruz. (Kendi çadırınızı getirmek istemezseniz biz sizin için tedarik edebiliriz.) Kamp ateşi eşliğinde akşam yemeği (Barbekü yapıyoruz) Yemek sonrası Latmos’un çobanı Endymion ve Ay tanrıçası Selene nin hikâyesini dinliyoruz. İnanılmaz bir gökyüzü sizi bekliyor. Işık kirliliği olmadığından dolayı yıldızlar burada çok cüretkâr.

27 Ekim 2019 Pazar. Sabah Latmos’un dinginliğinde kahvaltımızı yaptıktan sonra bize ev sahipliği yapan Murat Ali ağabey ve ailesi ile vedalaştıktan sonra Stylos manastırına doğru yola çıkıyoruz. Stylos manastırı bölgenin en büyük ve en önemli manastırı. Stylos manastırı uzun süre bir sütun üzerinde çam fıstığı ile beslenerek yaşamış kutsal Paulus ile tanınmıştır. Aziz Paulus’un manastırını ve içerisinde yer alan freski ziyaret ettikten sonra taş döşeme antik yol üzerinden Bağarcık köyüne doğru yola devam ediyoruz. Fıstık çamlarını ve Latmos’un muhteşem manzaralarını unutmamak gerek. Yolumuz üzerinde 3 pınarlar olarak bilinen antik su kaynaklarından su içmeyi ihmal etmiyoruz. Yürüyüşümüz esnasında Halikarnaslı Heredot’un Latmos için ‘’Tanrıların çocuklarının oyun bahçesi.’’ değişini deneyimliyoruz. Bağarcık köyüne yakınlaştığımız bölümde bizi Zeus Akraios Tapınağı karşılıyor. Tapınak sonrasında Bağarcık köyünde bizi bekleyen transfer aracımızla buluştuktan sonra Kapıkırı köyüne transfer. Akşam yemeğine kadar serbest zaman. Yemekte bize ege türküleri ve hoş sohbeti ile yerel ozanımız Mehmet Akgün eşlik ediyor.

28 Ekim 2019 Pazartesi. Kahvaltı sonrası vedalaşma. Vakti olan katılımcılar ile Kapıkırı köyü ile iç içe olan Herakleia antik kentini keşfe çıkabiliriz. Herakleia kenti Herakles’e (Herkül) adanmış topraklar bol mitoloji bol tarih ve yerel yaşam. Binlerce yıldır hayatın sürdüğü bu topraklarda sizi farklı bir deneyim bekliyor.

Turun Yıldızları:

-8 bin yıllık tarihe yolculuk

-Mitolojik hikâyeleri yerinde deneyimle

-Bilindik tatil programlarının dışında

-Bol yıldızlı gök kubbe

-Doğayı ve tarihi farklı yaşa

Tur Tarihi

25 – 28 Ekim 2019

Tur fiyatı 2 kişilik oda’da kişi başı 1650TL

Single oda farkı 200TL

Fiyata dâhil olan hizmetler

Agora Pansiyonda 2 gece 3.akşam yemeği, 3 kahvaltı, 2 piknik Tüm sıcak içecekler (Çay, Kahve, Su) 2 günlük yürüyüş programı Tüm ara transferler Tüm ören yeri giriş ücretleri Tüm bahşişler

Zorunlu TURSAB seyahat sigortası**** KDV **** Zorunlu TURSAB seyahat sigortası bir sağlık sigortası değildir. Özel sağlık ve tur iptal sigortası için lütfen ofisimiz ile irtibata geçin!

Fiyata Dâhil Olmayan Hizmetler 

-Agora Pansiyon’a ulaşım

-Tüm şahsi harcamalar

Önemli Not: ***Kendi uyku tulumunuzu ve matınızı getirmelisiniz.****

Aklınızda Bulunsun! 

-Turumuz bir ‘dağ tırmanışı’ turu DEĞİLDİR. Daha önce doğada yürüyüş deneyimi olan herkesin katılabileceği bir tur konseptidir. ?

-Yürüyüş Botu:Yürüyüşler genelde patikalarda geçeceği için sert tabanlı ve bilekli bot tercih etmelisiniz.

-Yağmurluk: Yağmurdan koruyucu ve terinizi dışarı atabilen kumaşlı (Gore-Tex ve benzer markalar) bir mont en konforlusudur. Pahalıdır ama uzun yıllar giyebilirsiniz. Panço vari yağmurluklar su geçirmez ama yürüyüşte terletir ve içerden ıslanırsınız.

-Baş: Güneşten koruyucu, güneş gözlüğü ve şapka ya da UV korumalı kumaşlardan üretilmiş aksesuarlar olmazsa olmazlardandır.

-Polar: Serin havalarda sizi soğuktan koruyan, hafif az yer kaplayan ve yine çabuk kuruyan bir malzeme olan polar, daha konforlu bir şekilde ısınmanızı sağlayacaktır.

-Alt: Islandığında çabuk kuruyan yürüyüş için tasarlanmış pantolonları tercih etmelisiniz. Şort olabilenleri daha iyi olur. Kot pantolon kesinlikle önermiyoruz.

-Küçük sırt çantası:Yürüyüş esnasında polar, matara, krem,mayo,şort gibi kıyafet ve malzemelerinizi koyacağınız en az 25 LT kapasiteli sırt çantası. Jansport marka benzeri şehir çantaları ile gelinmesi bel ağrısına neden olabilir

-Matara: Pet şişeyi sağlık açısından önermiyoruz ama ilk yürüyüşçüler için en ideali bu. 50 cc lik metal matara da alabilirsiniz.

-Tozluk: Yağmurda çamuru, toprak yolda tozu, karda karı, sahilde kumu botunuz'un içinden uzak tutar. Pahalılarından almanıza kısa vadede gerek yoktur.

-Baton:Baton kullanmak tecrübe ister. Yürüyüşlerde sırtınızda ağır çanta varsa ve tecrübeli iseniz, sırtınıza binen yükü azaltmak, kollardan aşağıya vermek için gerekli ve yararlıdır. Ama tecrübeniz yoksa size yarardan çok zararı dokunur. Bozuk zemin üstünde yürürken ucunu nereye koyacağınızı düşünerek yürümeniz biraz zor. En iyisi bir elinize ağaç dalı alın ya da batonun tekini kullanın

-İlkyardım: Rehberimizde ilkyardım çantası olacak. Sürekli kullandığınız ilaçları yanınıza almayı unutmayın. Bilmemiz gereken bir sağlık sorunu veya alerji olduğunuz her han gibi bir şey varsa lütfen bizimle paylaşın!!!

***Turumuz 7192 lisans numaralı TÜRSAB üyesi Latmos-Travel tarafından gerçekleştirilmektedir.***

.


Kapıkırı Köyü, Milas, 48234, Türkiye TEL : 0(252) 543 54 45
Turlarımız