Doğa ve Tarih

Bodrum’a kara yolu ile yolculuk yaparken Söke üzerinden herkes yolun hemen solundaki Bafa Gölü kıyısından geçer.

Çoğu zaman kıyısında kısa bir mola verilen gölün hemen karşı kıyısındayız. Antik çağda önemli bir körfez olan Latmos körfezi günümüzde Büyük Menderes’in taşıdığı alüvyonlar nedeniyle Ege Denizinden ayrılarak göl haline gelmiştir.

Gölün deniz ile bağlantısı olmasa da suyu bir hayli tuzlu. Göl çevresi özellikle yelken, kano, su kayağı gibi sporları yapmak için çok uygun.

Ayrıca Beşparmak Dağları'nda yer alan onlarca patika ve Türkiye’nin en uzun yürüyüş rotası olan Karia yolunda günübirlik ya da konaklamalı yürüyüşler yapmanız mümkün.

Bunun dışında Bafa Gölü, bitki severler, kuş gözlemcileri, ressamlar, fotoğraf çekmeye ve tarihe meraklı kişiler için bulunmaz bir yöre.

Muğla iline 108 Milas'a 39 km uzaklıkta olan Kapıkırı Köyü'nün nüfusu 340 kişi olup, 120 hanedir. Akdeniz ikliminin egemen olduğu köyün temel geçim kaynağı tarımdır. Turizmle ilgilenen 9 aile dışındaki köylüler tarım, balıkçılık, arıcılık ve ekolojik zeytincilik ile ilgileniyor geçen yıllarda köy halkına organik zeytincilik sertifikaları verildi.

Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyün içme suyu şebekesi, elektrik ve telefon sistemi mevcuttur.

Bafa Gölü, sahip olduğu coğrafi konumu nedeniyle Efes, Milet, Priene, Labranda, İasos gibi bir çok antik kente oldukça yakın mesafede bulunuyor. Bu nedenle Bafa Gölü ve çevresinde kalarak tüm bu antik kentleri görmeyi başarabilirsiniz. Ayrıca, önemli turizm merkezlerinden olan Kuşadası, Didim ve Bodrum'a da yakın olan Bafa Gölü, doğa, tarih, deniz, macera ve eğlencenin kesiştiği nadir bölgelerden birisi olarak kabul ediliyor.

Bafa Gölü'nün en güzel kısımlarından biri olan Kapıkırı Köyü, İzmir- Bodrum yolu üzerinden görünmüyor. Tüm bu güzelliklerin içi içe bulunduğu Kapıkırı Köyü'ne ulaşmak için Bafa Köyü'nün içinden sola dönerek yaklaşık 10 km'lik asfalt köy yolunu takip etmeniz gerekiyor.

Zeytin ağaçlarının arasından çevrenizde uçuşan balıkçıllar, leylekler pelikan ve sakarmekelerin altından geçerek kısa sürede Kapıkırı Köyü'ne ulaşabiliyorsunuz.

Kapıkırı Köyü, Milas, 48234, Türkiye TEL : 0(252) 543 54 45
Agora Pansiyon © 1987-2019